Dodatkowe informacje

Zaproszenia

Biuletyn Informacji Publicznej

Lipie warsztaty

Lokalizacja

Strona główna
Aktualności
Nagroda dla Lipia

19 marca 2013 w Manowie odbyło się spotkanie informacyjno - szkoleniowe z udziałem przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Przedstawiciele Funduszu zapoznali zebranych z aktualnymi informacjami przydatnymi do planowania działalności w zakresie ochrony przyrody, popularyzowania wiedzy ekologicznej i edukacji ekologicznej.

 

Podczas spotkania prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski wręczył nagrody dla wiodących ośrodków edukacji ekologicznej w województwie. W trójce laureatów znalazł się Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Szlakiem ekologii

Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Lipiu zainteresowała się Polska Fundacja Ekologiczna, która realizuje projekt pn. „Szlakiem ekologii”. Jest on kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w województwie zachodniopomorskim oraz ich nauczycieli, odpowiedzialnych za przekazywanie wiedzy o środowisku i ekologii.

Projekt korzysta z dorobku, doświadczeń i oferty istniejących w regionie ośrodków edukacji ekologicznej. Promuje ich działalność związaną z ochroną środowiska i prezentuje zrealizowane projekty ekologiczne. W ramach projektu wydana została publikacja książkowa i płyta DVD, które stanowią swoisty informator dla uczniów, a zarazem pomoc dydaktyczną dla nauczycieli. Na ich podstawie nauczyciele i dzieci będą mogli zaplanować wycieczkę

i zajęcia praktyczne w ramach edukacji ekologicznej w szkołach. W publikacji Polska Fundacja Ekologiczna przedstawia ośrodki edukacji ekologicznej w Barzkowicach, Ostoi, Kliniskach, Manowie, Przelewicach, Zalesiu a także w Lipiu.

 

Zobacz fragment książki dotyczący Ośrodka w Lipiu

 

Polska Fundacja ekologiczna powstała 17 lutego 2012 roku w Szczecinie i działa na terenie całej Polski a w szczególności na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Dbając o ochronę środowiska oraz edukację ekologiczną Fundacja realizuje szereg projektów, które są skierowane m.in. do przedsiębiorców, młodzieży i wychowawców. Głównym celem Fundacji jest wskazanie i motywowanie zmian w podejściu do ekologii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zielony autobus

Dzięki staraniom Adriana Adamowicza  z PKS Świdwin po powiecie świdwińskim  jeździ zielony, ekologiczny autobus.

6 grudnia z okazji w dniu świętego Mikołaja dzieci i młodzież mogła wybrać się na krótką wycieczkę tym właśnie pojazdem.

Autokar przez wiele lat służył świdwińskiemu PKS-owi, po generalnym remoncie i wyposażeniu go w nowy sprzęt znowu pojawił się na świdwińskich ulicach.

Remont autokaru wsparł również Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Lipiu  oraz Związek Miast i gmin Dorzecza Parsęty.

 

 

 

 

 

 

 

 
Dubois

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Duboisa w Koszalinie mieli okazję dokonać sekcji ryby. Każdy mógł samodzielnie zbadać budowę płotki oraz wypreparować poszczególne jej narządy.

Na początku spotkania wszyscy otrzymali instrukcje, na których były poszczególne kroki do wykonania. Po czym w  dwuosobowych grupach uczniowie zapoznawali się z narządami wewnętrznymi ryb.

Dzięki takim lekcjom w laboratorium Ośrodka Edukacji Ekologicznej nauka staje się ciekawsza i bardziej efektywna.

 

 

 

 

 

 

 
Targi Gospodarcze Białogard 2012

Po raz drugi Ośrodek Edukacji Ekologicznej zaprezentował swoją ofertę podczas Regionalnych Targów Gospodarczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w Białogardzie. Impreza ta ma istotne znaczenie dla gospodarczej integracji regionu koszalińskiego. Jest to również okazja do promowania lokalnych produktów, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem wystawców.

W tegorocznych targach Lipie zaprezentowało realizowane w Ośrodku projekty m.in.:

  • PRZYRODO NIE ZNIKAJ! - promowanie bioróżnorodności i ochrony przyrody poprzez realizację programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży,
  • "Tekst7""Zielona Energia inwestycją w przyszłość",
  • „Światło w przyrodzie” – polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne.

Targi odbyły się 22-23 września 2012 r.

 

 

 

 

 

 
Sadzenie jodły

W październiku 2012, w trakcie prowadzenia zajęć terenowych w ramach projektu "Przyrodo nie znikaj", na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Lipiu, uczestnicy zajęć wraz z opiekunami posadzili dwie małe jodły.

Drzewka te będą służyły jako pomoc dydaktyczna do warsztatów na temat rozpoznawania pospolitych gatunków drzew. Dzieci poprzez obserwację będą zapamiętywały charakterystyczne cechy, po których można je rozpoznać. W okolicy ośrodka nie udało się znaleźć innego drzewa tego gatunku.

 

 

 

 

 

 

 

 
Rozpoczęcie roku szkolnego w Lipiu

Nietypowo rozpoczęli nowy rok szkolny 2012/2013 uczniowie z Połczyna Zdroju. 30-sto osobowa grupa ze Szkoły Podstawowej w dniach 03-06 września 2012 r. przebywała w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu na zajęciach projektu edukacyjnego „Przyrodo, nie znikaj! – promowanie bioróżnorodności i ochrony przyrody poprzez realizację programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży”.

W taki oto sposób uczniowie rozpoczęli nowy etap edukacji. W Ośrodku korzystali z nowoczesnej bazy dydaktycznej:

- w sali bioróżnorodności, poznali nowe formy ochrony przyrody, upewnili się, że należy oszczędzać wodę i poznali sposoby jej oszczędzania,

- w laboratorium, samodzielnie wykonywali preparaty oraz badali poziom zanieczyszczeń wody, powietrza, gleby oraz  poznali wpływ zanieczyszczeń na zagrożone gatunki roślin i zwierząt,

- w sali komputerowej, zapoznali się z usługami ekosystemowymi oraz przygotowywali prezentację Chroń środowisko, działaj energicznie.

Uczniowie w ramach projektu pojechali również do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie w Muzeum Przyrodniczym obejrzeli 5 sal wystawienniczych. Ekspozycje stałe prezentują piękno i niepowtarzalność przyrody Parku, bogactwo fauny i flory (między innymi ptactwo Wstecznej Delty Świny z największą w polskich muzeach kolekcją samców batalionów w szacie godowej, reprezentatywne dla fauny Wolina ssaki leśne, a także zwierzęta wodnych ekosystemów Parku).

Zwiedzili również kompleks ogrodów HORTULUS w Dobrzycy pokazujący bogactwo ogrodów z różnych regionów świata.

 

 

 

 

 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 9 z 11
Joomla free themes created by Lonex.

Użyteczne linki

Odwiedziło nas

179992